100 lat harcerskiej piosenki

Impreza artystyczna pn. 100 lat piosenki harcerskiej była przygotowana i realizowana w ramach Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa Polskiego oraz Harcerskiej Operacji Kraków 2010. Imprezy te odbywały się w terminie od 16 do 24 sierpnia 2010 roku w Krakowie w ramach Jubileuszu 100-lecia Harcerstwa Polskiego, prowadzonego przez cały rok 2010 w całej Polsce. W ramach Jubileuszu powołany został do życia Komitet Honorowy Obchodów 100-lecia Harcerstwa w Małopolsce, w skład którego weszli między innymi: Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski (Przewodniczący Komitetu i Honorowy Patron Jubileuszu), prof. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa (Honorowy Patron Jubileuszu), Józef Pilch – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa (Honorowy Patron Jubileuszu), Stanisław Kracik – Wojewoda Małopolski (Honorowy Patron Jubileuszu), Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty (Honorowy Patron Jubileuszu) oraz wiele innych osobowości Krakowa i Małopolski. Patronat medialny nad wszystkimi naszymi przedsięwzięciami objęły redakcje: Dziennika Polskiego, Radia Kraków oraz Telewizji Polskiej Oddział w Krakowie.


Wspólny śpiew przy ognisku to jeden z ważniejszych obyczajów harcerskich, a niektóre piosenki posiadają nawet 100-letnią historię. W ramach realizacji projektu stworzyliśmy doskonałą możliwość opracowania kompletnego leksykonu polskiej piosenki harcerskiej. W ramach projektu przygotowano zajęcia śpiewu na terenie Krakowskich Błoń, na którym usytuowany był Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa Polskiego. Działania te miały na celu nauczanie i zapoznanie młodych ludzi z najbardziej popularnymi harcerskimi i turystycznymi piosenkami. Jednocześnie pokazaliśmy dzieciom i młodzieży, że przy harcerskich piosenkach i pląsach naprawdę można się doskonale bawić, w sposób kulturalny, z daleka od używek. Zajęcia te odbywały się codziennie w ramach zajęć programowych popołudniowych i wieczornych.
Ponadto w sobotę 21 sierpnia 2010 roku na Rynku Głównym odbyła się Lekcja Śpiewania, przygotowana wspólnie z Domem Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki i Kabaretem Loch Camelot. Była to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność – uczestnicy Jubileuszowego Zlotu oraz turyści i mieszkańcy Krakowa byli głównymi wykonawcami. Kabaret Loch Camelot wspierał i pomagał w śpiewaniu podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Podczas lekcji rozdawane były, przygotowane specjalnie na tą okazję śpiewniki, stanowiące swoistą pomoc naukową, z której, jak ze ściągi, korzystali wszyscy uczniowie. Wprawdzie wiele utworów ma kilkadziesiąt i kilkaset lat, ale forma i atmosfera koncertu czyni z nich współczesne hity.

Termin realizacji: 16-24.08.2010

Zgłoszenia

Zgłoś się do projektu

Nasi Partnerzy

Kraków Zielonki FIO NGO Przejdź na EkoFakturowanie bądź ekologiczny i oszczędzaj na każdej wysłanej fakturze
Top